Teraz jest 22 sie 2014 11:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Loading

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 maja 2005 15:07 
Mistrz
Mistrz

Po urazie zmieniła się praca twoich jelit, ale nadal możesz je kontrolować i zapobiegać wypadkom. Należy jednak opracować i przestrzegać pewnych zasad, nazywanych programem opróżniania jelit. Po pierwsze, może to oznaczać nieustanne codzienne używanie toalety lub środków wspomagających, które spowodują opróżnienie się jelit. Z biegiem czasu, wszystko unormuje się i pomoże tobie i osobie opiekującej się tobą wybrać odpowiednią metodę wypróżniania. Po jakimś czasie możesz wogóle nie potrzebować środków wspomagających. Przestrzeganie diety i ilości przyjmowanych płynów stanie się ważną częścią programu opróżniania jelit. Jeśli zajdzie taka potrzeba lekarz może zalecić ci leki zmiękczające, lub zagęszczające stolec, lub wspomagające pracę jelit. 1. Dieta Wybieraj pokarmy bogate w błonnik. Powinieneś spożywać zarówno owoce i warzywa jak i pieczywo pełnoziarniste czy płatki. Takie pokarmy zawierają suchą masę, która pomaga zatrzymać płyny w stolcu. Odpowiednia ilość błonnika tworzy zwarty, jednak odpowiednio miękki stolec powodując odpowiednią pracę jelit. Przy spożywaniu błonnika należy pamiętać także o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, co najmniej 8-10 szklanek wody dziennie. Niektóre pokarmy prowadzą do rozwolnienia. Mogą być różne dla różnych osób, ale generalnie pokarmy powodujące rozwolnienie to potrawy pikantne, mocno przyprawione, tłuste, a czasem nawet napoje zawierające kofeinę mogą rozluźniać nadmiernie stolec. Niektóre pokarmy powodują zatwardzenia. Należą do nich: mięso, produkty mleczne - przede wszystkim sery. 2. Płyny Spożywaj odpowiednio dużo płynów - co najmniej 6-8 szklanek wody dziennie aby utrzymać stolec miękkim. Może się tak zdarzyć, że nie będziesz w stanie wypijać tyle płynów jak zakłada twój program opróżniania jelit. Jeśli masz twardy stolec możesz wypijać codziennie 1/2 szklanki soku ze śliwek. 3. Aktywność ruchowa Wzmaga perystaltykę. Jeśli jesteś bardziej aktywny ruchowo zmniejsza to ryzyko zaparć. 4. Leki Są trzy rodzaje leków związanych z programem opróżniania jelit. • Tworzące masą kałową - są to dodatki dietetyczne z zawartością błonnika, które ukształtują masę kałową i pozwolą się jej swobodnie przemieszczać w jelitach. • Zmiękczające masę kałową - pomogą zatrzymać w stolcu większą ilość wody. • Stymulatory perystaltyki - są to produkty drażniące jelita, powodując zarazem ruch robaczkowy jelit pozwalający przesuwać masę kałową szybciej utrzymując ją odpowiednio miękką. • Kiedy już masz uregulowane wypróżnienia, możesz spokojnie opracować swój program opróżniania jelit. Nieprzestrzeganie tego programu może doprowadzić do niepotrzebnych frustracji, zaparć, lub niekontrolowanych wypróżnień powodujących dodatkowy stres. • Jeśli stwierdzisz brak wypróżnienia po codziennych zastosowaniu środków wspomagających wypróżnienia skontaktuj się ze swoim lekarzem. ***Twój program opróżniania jelit może zawierać jeden lub więcej dodatkowych składników. Sprawdzenie jelit Sprawdzenie jelit ma za zadanie kontrolę ostatniego odcinka jelita grubego czy nie zalega tam stolec. Można to robić na początku i końcu programu opróżniania jelit. Co będziesz potrzebować: • Podkład • Rękawiczkę • Substancję nawilżającą; żel lub oliwkę • Wodę, mydło, ręcznik • Torebkę plastikową lub papierową. Co należy zrobić: 11. Położyć osobę na lewej stronie ciała i położyć podkład pod pośladki. 12. Włożyć rękawiczkę i posmarować wskazujący palec środkiem zwilżającym. Sucha rękawiczka może uszkodzić tkankę odbytu. 13. Wprowadź palec 2-5 cm w odbyt. 14. Jeśli znajduje się tam stolec, delikatnie go usuń. 15. Umyj pośladki i dokładnie osusz skórę 16. Wyrzuć podkład, rękawiczki i usunięty stolec do torebki plastikowej lub papierowej. Ręczna pomoc przy opróżnianiu jelit Ręczna pomoc przy opróżnianiu jelit ma za zadanie opróżnić jelita z mas kałowych, przy asyście opiekuna. Co będziesz potrzebować: • Podkład • Rękawiczkę • Substancję nawilżającą; żel lub oliwkę • Papier toaletowy • Wodę, mydło, ręcznik • Torebkę plastikową lub papierową. Co należy zrobić: 23. Położyć osobę na lewej stronie ciała i położyć podkład pod pośladki. 24. Włożyć rękawiczkę i posmarować wskazujący palec środkiem zwilżającym. Sucha rękawiczka może spowodować otarcia lub uszkodzenia naskórka. 25. Wprowadź palec do odbytu na głębokość około 2,5 cm . Nie wprowadzaj głębiej niż pierwsze zgięcie palca. 26. Delikatnie zacznij poruszać palcem w kółko, spowoduje to pobudzenie perystaltyki i rozluźnienie się odbytu. Przestań, jeśli odbyt się zaciśnie. 27. Użyj ręczników jednorazowych lub papieru toaletowego do oczyszczenia pośladków kiedy już skończycie. 28. Wyrzuć wszystkie zabrudzone stolcem przedmioty: ręczniki papierowe, podkład , rękawiczkę oraz stolec do torebki plastikowej lub papierowej. Aplikacja lewatywy Pomaga opróżnić jelita. Co będziesz potrzebować: • Enemę(lewatywę) • Rękawiczkę • Podkład Co należy zrobić: 32. Położyć osobę na lewej stronie i podłożyć podkład. 33. Włożyć rękawiczkę. 34. Zdjąć zatyczkę z lewatywy. 35. Delikatnie wprowadzić cienki koniec enemy do odbytu. Jeśli napotkamy opór należy końcówkę lewatywy wyjąć i sprawdzić palcem co powoduje opór. Jeśli obecny jest stolec należy go delikatnie usunąć ręcznie. Jeśli nie jest możliwe sprawdzenie odbytu i usunięcie stolca: napotykamy na opór, należy zaprzestać prób i zgłosić się do lekarza. 36. Wcisnąć zawartość lewatywy do odbytu. 37. Przenieść się na toaletę jeśli jest to możliwe. 38. Może pomóc delikatne uciskanie dolnej części brzucha lub wzięcie kilku głębokich oddechów, aby pomóc wypchnąć stolec. Leki które mogą pomóc w programie opróżniania jelit Niektóre leki mogą ci pomóc w opracowaniu swojego programu opróżniania jelit, lub mogą być jego częścią. 39. Leki przeczyszczające Pobudzają motorykę jelita grubego. Przykłady: - Bisacodyl - Gliceryna - Dulcolax Przydatne informacje: o Gliceryna jest tańsza niż np. Dulcolax. o Leki przeczyszczające wywołują przesuwanie się stolca poprzez pobudzenie motoryki jelita grubego. o Leki przeczyszczające zaczynają działać kiedy zetkną się ze ścianą masy kałowej 40. środki zmiękczające stolec na bazie naturalnej Zapobiegają zaparciom. Przykłady: - Laxiplant - Liść senesu - Regulax - Senokot Przydatne informacje: o Picie płynów pomaga w rozmiękczeniu stolca. o Jeśli stolec stanie się zbyt miękki, mogą się nam przydarzyć wypadki. Zaprzestanie lub zmniejszenie dawek środków może rozwiązać problem. 41. Stymulatory perystaltyki Powodują powstawanie ruchu robaczkowego jelit i przez to powodują przesuwanie się masy kałowej w jelitach. Przykład: - Metoklopramid - Cisapryd - Sok ze śliwek - śliwki suszone - Morele suszone Przydatne informacje: o Patrz informacje dla "środków zmiękczających stolec" 42. środki balastowe Zwiększają ilość masy kałowej w jelitach. Przykład: - Metamucil Przydatne informacje: o Picie dużej ilości płynów jest bardzo ważne. Kiedy używamy środków regulujących ilość masy kałowej , zbyt mała ilość przyjmowanych płynów może doprowadzić do zaparcia. o środki balastowe mogą być podawane prze rurkę gastryczną z dużą ilością wody. 43. Enema(lewatywa) Inaczej nazywane są wlewami doodbytniczymi. Przykłady: - Woda z mydłem - Parafina - Ciepła woda - Enema Przydatne informacje: o Enemy używamy tylko wtedy jeśli inne środki takie jak środki przeczyszczające i wspomagające nie działają. o Nie używaj zbyt często lewatywy, ponieważ zmniejszają napięcie mięśniowe jelit. Leki mogące zakłócić program opróżniania jelit Niektóre leki mogą spowodować zakłócenia w naszym programie opróżniania jelit. 44. Leki zawierające wodorotlenek magnezowy lub wodorotlenek glinowy Mogą mieć wpływ na trawienie. Mogą spowodować rozwolnienia, jednak stosowane razem spowodują wręcz odwrotny skutek czyli zaparcia. Preparaty: - Alusal - Maalox - Mylanta - Alumag - Manti - Gaviscon - Amphojel - Aflomag - Alugastrin - Malugastrin - Riopan 45. Leki stosowane w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy Leki z tej grupy często powodują zaparcia. Preperaty: - Tagamet - Altramet - Cimetidine - Zantac - Ranigast - Ranitidine 46. Leki przeciwbólowe z zawartością narkotyków i leki zaliczane do narkotyków Powodują zaparcia jeśli nie są przyjmowane z dużą ilością płynów. Mogą też czasami powodować obstrukcje jeśli w tym samym czasie nie będziemy stosować środków balastowych. Preparaty: - Dafalgan Codeine - Panadol Codeine - Codeinum phosphoricum - Thiocodin 47. Inne leki Długie stosowanie tych leków może spowodować zaparcia, jeśli nie będziemy przyjmować dużej ilości płynów. Preparaty: - Calcium - Leki antydeprsyjne - Aspiryna - Leki antyhistaminowe - Suplementy żelaza DZIENNIK WYPRóŻNIANIA Jeśli masz kłopoty z kontrolą wypróżnień czy też z programem opróżniania jelit, może ci się przydać prowadzenia swego rodzaju dziennika, w którym można zapisywać wszystko co związane jest z wypróżnieniami. Dziennik taki może się przydać przy wizycie u lekarza. źródło: http://www.tetraplegik.com.test.strefa. ... =&ucat=11&

Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2005 15:08 
Mistrz
Mistrz

Wiem, że to nas raczej nie dotyczy ale może kiedyś komuś się przyda. Pozdrawiam :D

Tytuł:
PostNapisane: 17 lut 2007 00:17 
Raczkujący
Raczkujący

Przeczytałam z uwagą i nie sądzę,że "to nas raczej nie dotyczy" :sad: Moje małe Słoneczko ma właśnie wielki problem z wypróżnianiem. Słyszałam,że zaparcia są częstą dolegliwością u osób z przepukliną oponowo-rdzeniową #-o

Tytuł:
PostNapisane: 17 lut 2007 12:42 
Nastolatek
Nastolatek

Ja Karolowi podaję Laktulozum i jest w sumie dobrze ;-) skończyło sie okropne wyduszanko :lol:

Tytuł:
PostNapisane: 17 lut 2007 13:55 
Mistrz
Mistrz

A u nas w ogóle nie działa już laktulosum.Stosujemy więc co drugi,trzeci dzień lewatywę.

Tytuł:
PostNapisane: 17 lut 2007 15:24 
Nastolatek
Nastolatek

Spróbuj ProBacti4 Enteric u nas działa rewelacyjnie, trzeba zażywać regularnie (najpierw codziennie, później co 2 dni). A zamiast Lactulosum Duphalac - bardziej skuteczny. Troszkę bardziej radykalny ale też naturalny środek - Fructolax.

Tytuł:
PostNapisane: 17 lut 2007 16:55 
Mistrz
Mistrz

U Sebastiana rozwiązuje się problem po soczku "Pysio" jak to odkryłam sama byłam w szoku.Są rewelacyjne bo mają różne smaki i nie nudzą mu się narazie.Co najważniejsze są bez marchewki która zatwardza. ;-)

Tytuł:
PostNapisane: 20 lut 2007 21:06 
Mistrz
Mistrz

Ja podaje Hubiemu Lactulosum MIP. Dajemy dwa razy dziennie, jak tyko zmijszymy dawke to problem zaparć wraca. :sad: Gucia możesz napisać coś więcej o tym preeparacie ProBacti4 Enteric ?

Tytuł:
PostNapisane: 20 lut 2007 22:37 
Nastolatek
Nastolatek

Jest to zestaw czterech szczepów bakterii kwasu mlekowego w postaci dojelitowej (dzięki specjalnej osłonce rozpuszcza się dopiero w jelicie). Ten zestaw działa głównie przy problemach z zaparciami, nieźle działa też Probiolac.

Tytuł:
PostNapisane: 20 lut 2007 23:26 
Mistrz
Mistrz

Dzięki Agatko.

Tytuł:
PostNapisane: 21 lut 2007 00:57 
Raczkujący
Raczkujący

Moje Słonko uwielbia wszelkie owoce- więc nie ograniczam ich ilości, je do woli i o każdej porze, a oprócz tego do prawie każdego jedzenia dodaję odrobinę otrębów pszennych. Nie widać, że są a działają rewelacyjnie. Niestety lactulozum na nas tez nie działa. Nie wiem czy to zbieg okoliczności ale myślę, że w tym coś jest, odkąd daję małej wszelkie dostępne owoce (na surowo oczywiście) skończyły się nasze problemy ze stanami zapalnymi pęcherza. Od ponad roku nie było w posiewie żadnej bakterii \:D/ . Przeczytałam, że należy zakwaszać mocz np. wit. C - podobno super jest sok z żurawiny- aby nie było infekcji, dlatego m.in.przestałam ograniczać ilość owoców.Zastosowałam metodę 2 w 1:kupka i mocz na razie udaje się :lol:

Tytuł:
PostNapisane: 10 kwi 2008 22:35 
Senior
Senior

Zaparcia?
To nasz wielki problem. Najpierw wystarczał tylko masaż brzuszka, później Lactulosum (pomagało jakiśmiesiąc) i teraz zaczynamy niestety co drugi dzień lewatywę.
Mama Hubcia napisał(a):
ProBacti4 Enteric

czy to jest na receptę? Może i tego spróbujemy :?:

Tytuł:
PostNapisane: 11 kwi 2008 17:50 
Nastolatek
Nastolatek

W aptekach pojawił się Fructolax syrop dla młodszych dzieci. Możesz spróbować, to naturalny środek, a lna dłuższą metę lewatywy nie można stosować, jelita zupełnie się rozleniwią i będzie jeszcze gorzej.

Tytuł:
PostNapisane: 11 kwi 2008 17:54 
Senior
Senior

z tą lewatywą dopiero zaczynamy. tak myślałam,że to na dłuższą metę nie da rady. Zapytam w aptece o ten Fructolax. Myślę,że po prostu musimy co jakiś czas zmieniać preparat, albo sposób, bo po dłuższym czasie organizm i tak się uodparnia. I spróbuję na zmianę to Lactulossum i fructolux, to czopek, to lewatywa.

PostNapisane: 01 gru 2009 09:44 
Mistrz
Mistrz

ja podaje czopki glicerynowe ale ilez mozna:/ sprobuje ktorys z waszych preparatow...
Probowałam espumisan ale nie działa:/

PostNapisane: 01 gru 2009 16:38 
Nastolatek
Nastolatek

z tą marchewką to chyba różnie jest bo u mnie nie powoduje zatwardzenia - prędzej kapusta. ja raczej problemów z zatwardzeniem nie mam (a przynajmniej dość rzadko) wtedy wystarczy Activia i sprawa załatwiona. W ekstremalnych sytuacjach lewatywa ale ostatnio to tylko do badań ;) wszelkie środki chemiczne na mnie nie działają a jak zadziałają to tak, że sie potem muszę ratować węglem....

Tytuł: Re:
PostNapisane: 08 gru 2009 18:29 
Senior
Senior

gucia napisał(a):
Spróbuj ProBacti4 Enteric u nas działa rewelacyjnie, trzeba zażywać regularnie (najpierw codziennie, później co 2 dni). A zamiast Lactulosum Duphalac - bardziej skuteczny. Troszkę bardziej radykalny ale też naturalny środek - Fructolax.

Kupiłam dziś ten ProBacti4 Enteric.Gucia jak długo można go stosować i po jakim czasie przejść na dawkę co 2-gi dzień?

PostNapisane: 12 gru 2009 15:55 
Mistrz
Mistrz

mam pytanko. Z czego zrobic lewatywe? W aptece powiedzieli ze taka zwykła lewatywa nie nadaje sie dla niemowlat. A ja mam zrobic Mateuszkowi jutro 3 razy lewatywe bo w pn mam badanie urodynamiczne.

PostNapisane: 12 gru 2009 20:05 
Noworodek

Witam,
maliszenka, mój synek ma roczek, waży niecałe 8 kg i robimy wlewkę z 15 ml Rectanalu. Jest dostępny w aptekach bez recepty.
Pozdrawiam

PostNapisane: 12 gru 2009 21:34 
Mistrz
Mistrz

dziekuje. A moze byc z soli fizjologicznej? Co to ten Rectanal?

PostNapisane: 12 gru 2009 21:47 
Noworodek

Sól fizjologiczna też może być, ciepła woda też, chociaż nie mamy takich do

PostNapisane: 12 gru 2009 21:48 
Noworodek

doświadczeń i nie wiem jak skuteczne to będzie. Rectanal to roztwór wodoro- i dwuwodorofosforanu sodu.

PostNapisane: 12 gru 2009 22:31 
Mistrz
Mistrz

ufff znalazłam. Oto jak prawidłowo wykonac lewatywe u dzieci. Może i wam sie sprzyda:)

LEWATYWA, WLEW DOODBYTNICZY

Wprowadzenie do odbytnicy ciepłej wody w celu usunięcia zalegających mas kałowych w jelicie grubym.
Sposób wykonania: do czystej, uprzednio wygotowanej gruszki należy nabrać przegotowanej wody o temperaturze 36,6-37° Celsjusza (dla niemowląt - pół szklanki płynu, dla rocznego dziecka - szklankę płynu, dla pięcioletniego dziecka - dwie szklanki płynu). Do wody można dodać pół łyżeczki soli kuchennej. Dziecko układa się na lewym boku z podciągniętymi kolanami. Po wypuszczeniu powietrza z gruszki trzymanej końcem do góry i sprawdzeniu temperatury płynu na przedramieniu, końcówkę gruszki natłuszcza się wazeliną, a następnie wkłada do odbytnicy na głębokość ok. 3 cm i - przytrzymując drugą ręką pośladki - powoli wpuszcza się płyn. Po wyjęciu gruszki pośladki uciska się ok. 3 min., żeby woda nie wypłynęła. Po 15-20 minutach powinno wystąpić wypróżnienie.
U starszych dzieci zamiast gumowej gruszki można używać irygatora z gumową rurką zakończoną kanką. Irygator nie powinien być zawieszony wyżej niż pół metra powyżej odbytu.

PostNapisane: 04 sty 2010 15:00 
Noworodek

WITAM SERDECZNIE WSZYSTKICH
MÓJ SYNEK TEŻ MIAŁ PROBLEMY Z ZAPARCIAMI PRZEZ 1,5 ROKU., I NIC NIE DZIAŁAŁO NA DŁUŻSZY OKRES . DOPIERO NASZA PANI DOKTOR PRZEPISAŁA NAM WSPANIAŁY LEK NAZYWA SIĘ FORLAX, PO TYM LEKARSTWIE MÓJ SYNEK WYPRÓŻNIA SIĘ SAM CO DRUGI DZIEŃ, I NIE MUSI JUŻ CIERPIEĆ. BARDZO ŻLE ZNOSIŁ WLEWKI NP. RECTANAL. FORLAX JEST DOPIERO STOSOWANY U DZIECI OD ÓSMEGO ROKUŻYCIA, MÓJ SYNEK BARTUŚ MA SKOŃCZONE DWA LATKA I PANI DOKTOR KAZAŁA STOSOWAĆ JUŻ TEN LEK. STOSUJEMY GO PRAWIE PÓŁ ROKU I JEST SUPER, NAWET BARTUSIOWI POPRAWIŁ SIĘ APETYT OD KIEDY WYPRÓŻNIA SIĘ REGULARNIE. POLECAM

PostNapisane: 04 sty 2010 20:10 
Mistrz
Mistrz

Od jakiegoś czasu stosujemy co drugi dzień ksennę ekstra. Pomaga, ale Sylwia niestety nie robi kupek sama :sad: .Nawet przy biegunce :sad:

Tytuł: ZAPARCIA.
PostNapisane: 28 cze 2010 20:58 
Treść postu usunęłam, ponieważ nie wykupiłaś u nas reklamy, co zaproponowałam Ci ostatnim razem.
Ponieważ poraz drugi ma to miejsce, traktuj tę informację jako ostrzeżenie.

Martek

PostNapisane: 28 cze 2010 22:18 
Przedszkolak
Przedszkolak

Witam , mój Kubuś też ma problemy z kupkami .
Ma już odpowiednią diete , mnustwo leków np. laktulose , debridat , wlewki też nie działają , poprostu masakra . Co drugi dzień robie mu tz. suchą wlewke czyli wprowadzam cewnik do jelit i zataczam kółka tak długo aż się Kuba załatwi czasem to trwa ok 30min. Nawet gdy zrobie wlewke to też musze go podraznić cewnikie bo inaczej się nie załatwi , najgożej jest wtedy gdy jesteśmy w szpitalu np .na operacji i ten pobyt jest dłuższy . Oj to wtedy jest masakra bo jak tu zrobić np wlewke jak patrzą inni rodzice zdrowych dzieci no poprostu się tego wstydze bo ludzie nie rozumieją . :cry: ](*,)

PostNapisane: 29 cze 2010 09:56 
Mistrz
Mistrz

Wieliczko ale skoro takie draznienie działa tzn ze Syn ma czucie:) I ze skurcze w koncu sa samoistne to super.
Ja sie nie przejmuje innymi rodzicami. Od razu mowie jak ktos do nas dołancza co i jak i przed kazdym cewnikowaniem np mowie ze bede cewnikowac i jak to kogos nie krepuje to to moze patrzec a jak nie to moze sie odwrocic, bo niestety nie ma w szpitalach sal zeby to moc srobic jakos zachowujac intymnosc dziecka. No ale moje dziecko ma dopiero roczek i o tez inna kwestia, ze on jeszcze sie nie wstydzi tego co robie.

PostNapisane: 29 cze 2010 21:59 
Przedszkolak
Przedszkolak

witam wszystkich. mam takie pytanie czy jesteście w stanie doradzić coś na bakterie w układzie moczowym. Mój synek ma 3 miesiące i ciągle łapie go zakażenie układu moczowego - bakterie i nie wiem co mam już robić czy to normalne fakt ma pęcherz neurogenny. słyszałam już że będzie raczej trzeba go cewnikować choć chciałabym tego uniknąć za wszelką cenę. Proszę jak coś wiecie na ten temat napiszcie. pozdrawiam

PostNapisane: 29 cze 2010 22:08 
Nastolatek
Nastolatek

niestety nic innego niż cewnikowanie nie da się wymyślić. Dużo picia i cewnikowanie to podstawa, bo na soki żurawinowe jest za mały chyba póki co.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]