Teraz jest 20 kwi 2014 10:12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Loading

Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 wrz 2012 16:57 
Noworodek

Witam
Mam taki problem, moja 6 miesieczna coreczka ma glowke wieksza od kaltki piersiowej o 4 cm i dlatego pediatra skierowal nas na usg glowki. wyniki usg
Komory boczne symetryczne, o glebokosci po ok 5mm sploty naczynkowe komor bocznych prawidlowe.
Uwidocznione struktury mozgowia bez zmian. Przestrzen podtwardowkowa o szer. prawa ok 3-4,5 lewa 3-4mm szczelina posrodkowa szer. 6mm
wskaznik evansa0,33
Wlasnie o ten wskaznik mi chodzi bo wyzszy niz 0,3 oznacza wodoglowie.
lekarz ktory wykonywal usg twierdzil ze na razie jest wszystko ok ale kontrolowac co meisiac bo to jednak gorne granice norm, ale wg tego wskaznika evansa to jednak wodoglowie choc przy badaniu nie stwierdzono obecnoci plynow zadnych.
Wiec sugerowac sie tym skaznikiem i czy jest on istotny przy stawianiu diagnozy czy tylko taki pomocnik
Przepraszam ze troche pomieszane ale z nerwow nie moge skladnie myslec.

PostNapisane: 07 wrz 2012 19:46 
Noworodek

nikt nie odp? zalezy mi na informacji

PostNapisane: 07 wrz 2012 20:05 
MODERATOR
MODERATOR

Witaj sylrej
Nasz neurochirurg zawsze się interesował wskaźnikiem Evansa. Nie wiem jaki On musi być, żeby było prawidłowo, bo u nas wiecznie było za wysoko.
0,33 to chyba mało.
Moja Oli po urodzeniu miała 0,46 potem po dwóch tyg. 0,58 (wstawili zastawkę) i potem jakoś znaaacznie spadło.
Ale najlepiej to zapytaj neurochirurga. Moim zdaniem powinniście się kontrolować. Może nawet nie kontrolować, ale idźcie za miesiąc i zróbcie kolejne usg. Zobaczycie czy nic nie narasta - tak dla Waszego świętego spokoju.

PostNapisane: 07 wrz 2012 22:40 
Noworodek

dziekuje za odp
wlasnie mi chodzi o to ze wedlog wskaznika moja corka ma wodoglowie ale z usg i pomiaru wychodzi ze wszystko jest "juz" cz "jeszcze" w granicazh normy i niby wodoglowia brak i w efekcie jedno wyklucza drugie i nie wiem czy sie cieszyc czy plakac. a na usg idziemy za 2 tyg
tak na wszelki wypadek ale i dlategozeby znac opibie innego lekarza za 2 tyg idziemy na kolejne usg i zobaczymy jak sie to ma

PostNapisane: 08 wrz 2012 09:30 
MODERATOR
MODERATOR

Wiesz można mieć wodogłowie takie, które nie kwalifikuje się na wszczepienie zastawki. :) Wszystko zależy od ciśnienia śródczaszkowego.
Myślę, że konsultacja z dobrym neurochirurgiem Wam się przyda. :)
Pozdrawiam.

PostNapisane: 08 wrz 2012 19:42 
Noworodek

aMatko kochana, nic nie rozumiem z tego wszytkiego. Ale takie wodoglowie to niebezpieczne jest, a jak mierzy sie te cisnienie srodczaszkowe. A i mozesz mi powiedziec jak sie oblicza lub z zczego ten wskaznik evansa i czy jest wiarygodny, bo ja np slyszalam ze czasem przy kazdym badaniu inny wychodzi.
Np dzis wzielam ksiazeczke malej i sprawdzilam siatke centyli i ona od urodzenia byla poza siatka. jakiegos wielkiego skoku tez nie miala. w dniu urodz. 36 cm a teraz za 10 dni 7 miesiecy bedzie miala ma 46 no moze 45,5cm rozwija sie normalnie.
U nas kieruja najpierw dziecko do hirurga dzieciecego z tym wlasnie, kurcze moje miasto to jakies do d... jest tu nawet specjalisy nie ma.
Przepraszam ze tyle pytan i nie skladnych ale mam tysiac mysli na raz i tyle niewiadomych.
Dzieki za info.

PostNapisane: 08 wrz 2012 19:59 
Senior
Senior

10 cm przyrostu główki w ciągu 19 miesięcy, to nie jest nic niepokojącego. Rzeczywiście proporcej ciała są mocno zaburzone, jeśli klatka piersiowa ma obwód o 4 cm większy od głowy. Wskaźnik Evansa jest w granicach błędu. USG nie jest do końca miarodajnym i wiarygodnym badaniem. Myślę, że nie powinniście się nadmiernie niepokoić, ale warto trzymać rękę na pulsie, powtórzyć badanie kilkakrotnie na tym samym sprzęcie, z tym samym lekarzem.
Duża głowa jest tylko jednym z możliwych objawów wodogłowia, żeby taką diagnozę można było potwierdzić trzeba jeszcze kilku.
Jaka tendencja jest u Was w rodzinie, jeśli chodzi o wielkość głowy?

PostNapisane: 08 wrz 2012 20:10 
Noworodek

wielkosc glowy w rodzienie, trudno powiedziec bo nie zwracalam na to uwagi . A u nas glowka urosla 10 w ciagu 7 mcy. Nie umiem chyba sie nie niepokoic. Jakie inne badabie trzeba zrobic zeby potwierdzic lub wykluczyc wodoglowie, my wszystko prywatnie robimy bo panstwowo to kolejki sa takie ze szkoda gadac, a wizyte u chirurga dzieciecego mamy za 10 dni bo u nas neurologa dzieciecego nie ma.
A syn starszy mial takia sama glowe jak mala ale to chlopak by tzn w takim samym tampie rosla. urodzil sie tez z glowka 36 a w wieku 6 miesiecy mial 46cm.

PostNapisane: 08 wrz 2012 21:25 
Senior
Senior

Przepraszam, źle odczytałam wiek Twojego dziecka. Z tego, co pamiętam 0,5 cm na miesiąc raczej nie powinno się przekraczać. Możecie zrobić jeszcze MRI i TK oraz badanie dna oka.

PostNapisane: 09 wrz 2012 11:52 
Noworodek

Zobaczymy co w piatek powie na chirurg dzieciecy, jesli nic konkretnego to pewnie zrobimy tk ibadanie oczu. A kazdy nam mowil, ze jak zrobimy usg to wszytko sie wyjasni a tu buuu.

PostNapisane: 10 wrz 2012 09:03 
Nastolatek
Nastolatek

sylrej napisał(a):
Witam
Mam taki problem, moja 6 miesieczna coreczka ma glowke wieksza od kaltki piersiowej o 4 cm i dlatego pediatra skierowal nas na usg glowki. wyniki usg
Komory boczne symetryczne, o glebokosci po ok 5mm sploty naczynkowe komor bocznych prawidlowe.
Uwidocznione struktury mozgowia bez zmian. Przestrzen podtwardowkowa o szer. prawa ok 3-4,5 lewa 3-4mm szczelina posrodkowa szer. 6mm
wskaznik evansa0,33
Wlasnie o ten wskaznik mi chodzi bo wyzszy niz 0,3 oznacza wodoglowie.
lekarz ktory wykonywal usg twierdzil ze na razie jest wszystko ok ale kontrolowac co meisiac bo to jednak gorne granice norm, ale wg tego wskaznika evansa to jednak wodoglowie choc przy badaniu nie stwierdzono obecnoci plynow zadnych.
Wiec sugerowac sie tym skaznikiem i czy jest on istotny przy stawianiu diagnozy czy tylko taki pomocnik
Przepraszam ze troche pomieszane ale z nerwow nie moge skladnie myslec.

wskażnik na tym poziomie to nie wodogłowie, ale poszerzenie komór.
wodogłowie napisano nam po przekroczeniu 0,50

Amelka 10 lat -BTM niezłowśliwy nowotwór mózgu, wodogłowie

PostNapisane: 10 wrz 2012 09:42 
Noworodek

Beata mama amelki dziekuje. Troche mi ulzylo u nas na usg komory w normie wyszly.
Czlowiek glupieje, ja np patrze na coreczke i doszukuje sie szczegolow np ze ksztalt glowki nie taki bo szerszy u gory, ze raczka jej czasem zadrży itp. Wiem, ze to obled i wiem ze to moje wymysly ale jak to sie mowi jak czegos sie uczepisz to nagle wszystkie objawy pasuja do ciebie, a do tej pory uwarzalam moja corcie za wzorowo rozwijajace sie niemowle i w sumie dalej tak jest jak nie zaczne sobie czegos szukac.
Pozdrawiam i dziekuje wsztkim za pomoc.

PostNapisane: 04 mar 2014 22:47 
Noworodek

Witam,
pozwoliłam sobie odgrzebać ten wątek, bo mam pytanie jak szybko po założeniu zastawki było widać u Waszych dzieci, że ten wskaźnik się zmniejszył i o ile? Po 3,6 miesiącach czy innym okresie?
Mój synek jest już 3,5 miesiąca po operacji, ale komory są nadal podobnej wielkości, ale za to obwód głowy sie nie zwiększa. No i wskaźnik u nas wysoki, bo ok.1.

PostNapisane: 05 mar 2014 14:10 
Nastolatek
Nastolatek

mama Tadzika napisał(a):
Witam,
pozwoliłam sobie odgrzebać ten wątek, bo mam pytanie jak szybko po założeniu zastawki było widać u Waszych dzieci, że ten wskaźnik się zmniejszył i o ile? Po 3,6 miesiącach czy innym okresie?
Mój synek jest już 3,5 miesiąca po operacji, ale komory są nadal podobnej wielkości, ale za to obwód głowy sie nie zwiększa. No i wskaźnik u nas wysoki, bo ok.1.

U nas schodziło szybko, ale to nie jest reguła. Ama dziś ma wąskie komory tak jak u zdrowego dziecka.Ale to są różnice indywidualne. U niektórych dzieci po zabiegu komory pozostają już na pewnym poziomie. jeżli główka nie przybiera to powinno oznaczać że komory maleją.
W jakim wieku jest dzieciątko? cz dobrze zrozumiałam wskażnik Evansa1? napisz coś więcej kiedy był zabieg, jaka przyczyna wodogłowia...

Amelka 10 lat -BTM niezłowśliwy nowotwór mózgu, wodogłowie

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]