Niezwykła Kraina

Forum dla Rodziców i Dorosłych z Rozszczepem Kręgosłupa i Wodogłowiem
Dzisiaj jest 27 cze 2017 01:59

Strefa czasowa UTC+02:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wnętrostwo
Mistrz
Mistrz
Awatar użytkownika

Wnętrostwo. Co to jest wnętrostwo ? Wnętrostwo jest wadą wrodzoną jedno lub obustronną polegająca na niezstąpieniu jądra do moszny. Rozróżnić należy: a. wnętrostwo prawdziwe - jądro nie pozwala sprowadzić się do moszny, b. wnętrostwo rzekome - okresowo jądro pozwala się sprowadzić do moszny, c. ektopię jądra - jądro położone poza prawidłową drogą zstępowania jądra. Brak jest jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co wywołuje niezstąpienie jąder. Najprawdopodobniej są to: a. zaburzenia hormonalne występujące jeszcze w czasie życia płodowego, b. wadliwa budowa kanału pachwinowego, c. współistniejąca przepuklina pachwinowa, która nie pozwala prawidłowo ukształtowanemu jądru na zstąpienie do moszny , d. zbyt krótki powrózek nasienny na którym jest zawieszone jądro. Objawy. Stały lub okresowy brak jądra (lub obu jąder) w mosznie. Występowanie. Wnętrostwo występuje u około 3% chłopców urodzonych o czasie oraz u około 30% urodzonych przedwcześnie. W pierwszym roku życia dochodzi u części niemowląt z wnętrostwem do zstąpienia jąder. W wadzie tej jądro najczęściej znajduje się w kanale pachwinowym, zatrzymuje się więc na pewnym etapie drogi prowadzącej do moszny. Niekiedy jądro znajduje się poza kanałem tzn. w jamie brzusznej lub w okolicach kanału pachwinowego, te postacie są bardziej skomplikowane i wymagają często wieloetapowego leczenia operacyjnego w czasie którego jądro jest stopniowo sprowadzane na swoje miejsce. W niektórych przypadkach jądro okresowo pojawia się w mosznie, a pod wpływem zimna czy dotykania okolicy moszny, cofa się. Jest to najlżejsza postać tej wady. Jak już wspomniałem wyżej wnętrostwu może towarzyszyć przepuklina pachwinowa, która jest rozpoznawana przed leczeniem operacyjnym lecz zdarza się, że z powodu swoich niewielkich rozmiarów rozpoznaje się ją w czasie zabiegu operacyjnego. W ten sposób wydłuża się zabieg i może być zmodyfikowane postępowanie pooperacyjne. Dlaczego leczymy wnętrostwo ? Poza efektem kosmetycznym, który jest oczywisty, motywacją do leczenia i to dość wczesnego (optymalny wiek leczenia 2-3 rok życia) jest to, że jądro znajdując się w warunkach odmiennych od tych jakie panują w mosznie, rozwija się znacznie gorzej. Występują z tym związane zaburzenia funkcji, aż do utraty możliwości plemnikotwórczych włącznie. Dodatkowo jądro niezstąpione może niekorzystnie wpływać na jądro prawidłowe o właściwym umiejscowieniu uszkadzając częściowo lub całkowicie jego czynność. Inne schorzenia jąder takie jak skręt czy przemiana nowotworowa mogą we wnętrostwie rozwijać się skrycie i przez dłuższy czas pozostać niezauważone. Diagnostyka. Najczęściej brak jądra w mosznie zauważany jest przez rodziców lub podczas badań okresowych i wymaga potwierdzenia przez chirurga dziecięcego. Badaniem pomocnym w stwierdzeniu gdzie znajduje się jądro jest ultrasonografia, która może nam dodatkowo udzielić informacji czy nie mamy do czynienia z rzadko występującym wrodzonym brakiem jądra. Leczenie. Jak pisałem wyżej wiek pomiędzy 2 a 3 rokiem życia jest okresem, w którym wnętrostwo powinno zostać usunięte ze względu na to, że efekt leczniczy jest w tym czasie największy. Dlatego stwierdzenie braku jądra w mosznie po urodzeniu powinno zobowiązywać do okresowych wizyt w specjalistycznych poradniach chirurgicznych. Wnętrostwo można leczyć zachowawczo lub operacyjnie. O wyborze sposobu leczenia decyduje lekarz specjalista po uprzednim zbadaniu dziecka. Leczenie zachowawcze-polega na podawaniu w zastrzykach domięśniowych preparatu hormonalnego dwa razy w tygodniu przez okres 5 tygodni. Preparat działa pobudzająco na jądro i może doprowadzić do pełnego zstąpienia jądra do moszny. Stosowany jest również inny preparat także hormonalny, który podaje się donosowo. Skutki są podobne, jest on jednak niedostępny na polskim rynku można go jedynie nabyć poza granicami naszego kraju. Leczenie operacyjne obejmuje tych chłopców, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło efektu i tych którzy są zakwalifikowani na podstawie badania bezpośrednio do zabiegu. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, polega na otwarciu kanału pachwinowego, odszukaniu jądra, wprowadzeniu go do moszny oraz ustaleniu w worku mosznowym tak, aby nie było możliwości powrotu jądra do kanału pachwinowego. Pobyt dziecka w szpitalu licząc od zabiegu operacyjnego wynosi około tygodnia lecz może być modyfikowany przez lekarza leczącego w zależności od postaci wady i przebiegu pooperacyjnego. Kontrola pooperacyjna Po zabiegu operacyjnym dziecko wymaga okresowej kontroli w Poradni Chirurgii Dziecięcej oraz zmniejszenia aktywności (unikanie dużego wysiłku, jazda na rowerku). W przebiegu pooperacyjnym należy unikać pokarmów wzdymających, nie jest wymagana specjalna dieta. Niekiedy jądro po pewnym czasie od zabiegu operacyjnego cofa się do kanału pachwinowego na skutek zmian bliznowatych. Jest to powikłanie występujące sporadycznie, ale wymagające ponownego leczenia. Âródło:http://www.chirurgia.poznet.pl/page.php?page=dla_rodzicow#03

Tytuł:
Senior
Senior
Awatar użytkownika

Cytuj:
Pobyt dziecka w szpitalu licząc od zabiegu operacyjnego wynosi około tygodnia lecz może być modyfikowany przez lekarza leczącego w zależności od postaci wady i przebiegu pooperacyjnego
W CZD wnętrostwo operuje sie w ramach chirurgii jednego dnia -przychodzi się rano z badaniami wychodzi sie po południu,potem dwie wizyty kontrolne i po sprawie.

Tytuł:
Mistrz
Mistrz
Awatar użytkownika

No dzisiaj się dowiedziałm,że Sebe też czeka opercja.Będzie ją wykonywał dr.Kroll z Poznania umówiliśmy się na pobyt 2 dniowy.

Tytuł:
Senior
Senior
Awatar użytkownika

O już się dowiedziałam co to za choroba :D

Tytuł:
Mistrz
Mistrz

Wiecie,Grzesiowi to nigdy nikt nie sprawda,jak tam jądra się układają.Ja nie pytałam bo nie wiedziałam.Ma lekkiego wodniaczka,ale też mówią,że trzeba poczekać bo samo się wchłonie.sama już nie wiem,jak to powinno być,bo co lekarz to innaczej mówi.

Tytuł:
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Kasiu u nas są tez wodniaki ale narazie nic nie robią

Tytuł:
Mistrz
Mistrz
Awatar użytkownika

U nas też coś wspominali o wodniakach a teraz cisza i nic nie mówią.Więc nie wiem.Zresztą Bartek miał operowane przepukliny pachwinowe więc może zostały usunięte wtedy-o ile były.

Tytuł:
Mistrz
Mistrz
Awatar użytkownika

O i dotarłam do tego wątku :p .Moje doświadczenie :!: Poczekałam rok z zabiegem Sebastianka i jąderka same zeszły.(wiek 2 latka).

Tytuł:
Dorosły
Dorosły

A'propos wodniakow... U Grzesia byly duze wodniaki, ale same sie wchlonely. Niestety czeka nas operacja na przepukline pachwinowa.... Ona sie nie wchlonie.... :x

Tytuł:
Senior
Senior
Awatar użytkownika

A nam powiedziano, że raczej się nie wchłoną i we wrześniu zamierzamy się ich pozbyć.

Tytuł: Re: Wnętrostwo
Senior
Senior
Awatar użytkownika

Mój Szymonek jest właśnie po operacji przepukliny pachwinowej i wnętrostwa jąderka prawego, tylko że Szymek miał obydwa jąderka w mosznie, tylko ze względu na tą przepuklinę zaczęło się przesuwać, Szymek ma założony tzw : tupferek przytrzymujący jąderko który mamy usunąć za dwa tygodnie, co dziwne Szymek chyba zaczyna coś czuć w tamtym miejscu bo bierze nieraz rączką i maca sobie po pampersie a dzisiaj pokazał gdzie zrobił kupę, a wcześniej nigdy go to nie interesowało, myślę że miał jakieś nerwy zablokowane tą przepukliną bo jak ją odprowadzałam to drżały mu nóżki, zobaczymy czy to tylko chwilowe czy tak już zostanie

Nastolatek
Nastolatek
Awatar użytkownika

Pozostaje mi tylko pogratulować Szymkowi "powrotu unerwienia" =D> . Wracajcie do zdrowia

Niezwykły
Niezwykły
Awatar użytkownika

EwaRomek pisze:
Pozostaje mi tylko pogratulować Szymkowi "powrotu unerwienia" =D> . Wracajcie do zdrowia

Dołączam się :)

Senior
Senior

CZEŚĆ Kubuś idzie na operację wnętrostwa obustronnego 27 lutego trzymajcie kciuki.

Noworodek

i jak po operacji? ja czytałam o tym tu https://www.stolicazdrowia.pl/901/wnetr ... je-leczyc/ gdy dowiedziałam się że mój synek to ma... ale jeszcze nie zdecydowaliśmy się na operację

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+02:00