Teraz jest 16 wrz 2014 19:20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Loading

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: USG nerek
PostNapisane: 05 maja 2005 10:30 
Senior
Senior

ULTRASONOGRAFIA (USG) Jest to całkowicie niebolesna i nieszkodliwa dla dziecka metoda obrazowania narządów: wątroby, śledziony, nerek, mózgu i innych. Aby powstał obraz badanego narządu na monitorze aparatu, lekarz wykonujący badanie przykłada specjalną gruszkowatą głowicę do skóry dziecka nad badanym narządem. Głowica jest posmarowana przezroczystą galaretką, dzięki której obraz jest wyraźny. Przez głowicę wysyłane są w głąb ciała niesłyszalne fale dźwiękowe (ultradźwięki), które odbijają się na różnych głębokościach i powracają do głowicy. Głowica zbiera te fale i na ich podstawie tworzy się obraz narządu na ekranie. Fale ultradźwiękowe bardzo słabo przechodzą przez powietrze. Dlatego czasami zdarza się, że nie można zbadać całego narządu, bo przesłaniają go jelita wypełnione gazem. W takich sytuacjach wykorzystuje się inne dostępne metody - zdjęcia rentgenowskie zwykłe i po podaniu odpowiedniego środka, tomografię komputerową rezonans magnetyczny i inne. USG przezciemieniowa mózgu jest całkowicie niebolesna. Służy do przedstawienia struktur tkanki mózgowej i przestrzeni płyno-wych w czaszce dziecka. Można określić, czy ilość płynu zwiększa się, czy przez zastawkę odpłynęło za dużo płynu, pozwala zobaczyć jak i gdzie leży cewnik zastawki. Badanie jest tak długo możliwe, jak długo otwarte jest ciemię, a więc do zakończenia drugiego roku życia. Później struktury mózgu bada się przy pomocy tomografii komputerowej. W odróżnieniu od badań, w których do obrazowania narządu wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, ultradźwięki używane podczas ultrasonografii nie są szkodliwe. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej. Rodzice są obecni podczas badania i mogą rozmawiać z dzieckiem. żródło: http://cewa.hosp.torun.pl/slownik/ultrasonografia.html

Tytuł:
PostNapisane: 09 maja 2005 17:31 
Senior
Senior

Jeszcze trochę ciekawych informacji dotyczących badania USG na stronie: http://www.przychodnia.pl/diagnostyka/index7.php3?s=3&d=18&t=7

Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2005 15:44 
Administrator
Administrator

ULTRASONOGRAFIA UKŁADU MOCZOWEGO Badanie nazywane jest również: USG JAMY BRZUSZNEJ Nazwa zwyczajowa: USG nerek CZEMU SŁUŻY BADANIE? Za pomocą tego badania można określić dokładnie wielkość, kształt i położenie nerek i ocenić prawidłowość układu kielichowo-miedniczkowego. Badanie jest pomocne w ustaleniu istnienia kamienia lub kamieni w układzie kielichowo-miedniczkowym bądź w drogach wyprowadzających mocz. Za pomocą USG nerek można również stwierdzić istnienie torbieli lub guzów nerek. Badanie to może być uzupełnione przez pomiary przepływu krwi metodą Dopplera, co ma szczególnie istotne znaczenie w diagnostyce nadciśnienia tętniczego oraz w ocenie nerki przeszczepionej. Technika dopplerowska oparta jest na rejestracji zmian przepływu krwi. Powstały zapis poddawany jest analizie matematycznej przy pomocy komputera stanowiącego integralną część aparatu. Pozwala to na ocenę np. stopnia zwężenia tętnicy nerkowej lub na istnienie oporów w krążeniu wewnątrznerkowym. W przypadku konieczności szczegółowej oceny zmian w gruczole krokowym istnieje możliwość zastosowania specjalnej sondy odbytniczej. Zwykle w czasie badania USGjamy brzusznej są badane także inne narządy poza układem moczowym (np. wątroba, śledziona). WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA - Kłębuszkowe choroby nerek. - Cewkowo-śródmiąższowe choroby nerek. - Wielotorbielowate zwyrodnienie nerek. - Torbiele i guzy nerek. - Kamica moczowa. - Nadciśnienie tętnicze. - Choroba zakrzepowo-zatorowa nerek. - Choroby (przerost, zapalenie, guz) gruczołu krokowego. - Choroby pęcherza moczowego. - Urazy nerek. - Ocena nerki przeszczepionej. - Przygotowanie do biopsji nerki. Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza SPOSóB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. Celem uzyskania lepszej jakości obrazu pacjent powinien być na czczo (co najmniej 3 godziny przed badaniem). Na 2 - 3 godziny przed terminem badania należy wypić 2 - 3 szklanki nie słodzonej herbaty lub niegazowanego płynu by w momencie badania mieć uczucie parcia na mocz. Jeśli konieczne jest wykonanie badania sondą odbytniczą to powinno się je wykonać po dokładnym wypróżnieniu - wskazana jest lewatywa przed badaniem. Pozostałe informacje o badaniu ultrasonograficznym zostały opisane w rozdziale: "Badania obrazowe wielonarządowe". Âródło:http://www.zdrowie.med.pl/uk_moczowy/badania/ultrasonografia.html[/b]

Tytuł:
PostNapisane: 09 wrz 2005 18:51 
Senior
Senior

Usg jamy brzusznej i pęcherza mamy prawidłowy, wszystko jest Ok, ale badanie wykazało też płyn poza układem moczowym, jak sie potem okazało jest to płyn mózgowy w otrzewnej.Na szczęscie nerki prawidłowe i cała reszta w porządku.

Tytuł:
PostNapisane: 27 wrz 2005 16:01 
mam pytanie czy przy usg nerek bedzie widać pęcherz bo dr Kroll kazał mi zrobić usg z wypełnionym a drugi raz zpustym no i kurde musze się go zapytać po co ja mam robić to badanie 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: 27 wrz 2005 16:58 
Mistrz
Mistrz

Dzidziu, dr Kroll, kazał Ci napewno zrobić usg układu moczowego przed cewnikowaniem i po. To badanie po to się robi, aby skontrolować pęcherz, np. czy nie ma zalegań, a przy okazji sprawdza się też nerki.

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 27 wrz 2005 17:12 
czyli jak pójde robić prywatnie to mam powiedzieć że chce usg układu moczowego czy nerek?

Tytuł:
PostNapisane: 27 wrz 2005 17:13 
kurde Martuś dzięki ale jestem nie kumata :oops: przepraszam czyli mam zrobic usg nerek ja to tak rozumiem :)

Tytuł:
PostNapisane: 27 wrz 2005 17:16 
ale nie gniewajcie się od niedawna wziełam sie za leczenie nikt juz za mni e tego nie robi wybaczcie ,że się :oops: pytam czasami o rzeczy dla was oczywiste :oops:

Tytuł:
PostNapisane: 27 wrz 2005 17:25 
Mistrz
Mistrz

Wiesz co - nie wiem. Jesli lekarz chciał zobaczyć nerki, to trzeba zwrócić dokładniejszą uwagę na nerki. Ja sie spotkałam jedynie z powójnym badaniem USG w przypadku pęcherza i tez się ogląda wtedy nerki. A skierowanie jakies doktor wypisał? Może tam jest konkretnie napisane co i jak.

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 27 wrz 2005 17:28 
skierowanie nie narazie jestem z dr Krollem w kontakcie telefonicznym a w listopadzie jade na 1 wizyte no i wypadałoby jechać z kompletem badań

Tytuł:
PostNapisane: 27 wrz 2005 18:13 
Mistrz
Mistrz

To jak jesteś w kontakcie telefonicznym, to zawsze mozesz zapytać doktora o co chodzi z tym badaniem.

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 27 wrz 2005 18:16 
Napisałam na mjla do niego mam nadzieje że wreszcie będe leczona jak człowiek i że nie będę wąchać za 5 lat kwiatków od spodu z powodu nerek

Tytuł:
PostNapisane: 05 lut 2006 13:00 
Nastolatek
Nastolatek

nasze badanie usg jest w porzątku nerki obie prawidłowe widać tren odprowadzający płyn i następne badanie za pó roku

Tytuł:
PostNapisane: 04 sty 2007 21:35 
Mistrz
Mistrz

Martuś napisał(a):
usg układu moczowego przed cewnikowaniem i po. To badanie po to się robi, aby skontrolować pęcherz, np. czy nie ma zalegań, a przy okazji sprawdza się też nerki.

no własnie.Czy to znaczy, że naszym dzieciom powinno sie robić usg 2x, przed i po cewnikowaniu?????
Nikt mi tego nigdy nie powiedział, zrobiliśmy dzis usg 1,5 godziny po cewnikowaniu, a Igor był mocno napojony.Czy to może oznaczać, że wynik mówiacy o zaleganiu moczu w obu nerkach jest mało wiarygodny??????
Poradźcie coś szybko , bo tu zeświruje :shock: :roll:

Tytuł:
PostNapisane: 04 sty 2007 22:01 
Dorosły
Dorosły

Kasiu a może pojedź do Krolla prywatnie to on Ci wszystkie potrzebne badania zrobi od razu. My tak zrobiliśmy i jestem zadowolona bo jak jedziemy do poradni to najwyżej jest jedno badanie i to jeszcze z łaską a USG to nie pamiętam kiedy mieliśmy. Co prawda zapłaciliśmy 200 zł ale i tak wychodzi na to samo bo zamiast jechać kilka razy pojechaliśmy raz no i obsługa całkiem inna.

Tytuł:
PostNapisane: 04 sty 2007 22:02 
Administrator
Administrator

Ja tam nie znam się na tym, ale na moją logikę stopień napojenia nie ma wpływu na zalegania w nerkach. Mocz albo cofa się do nich (i wtedy mamy doczynienia z refluksem, który należy leczyć), albo nie. Justynka dobrze radzi: jedź do Krolla (doniego bliżej od Was niż do Łodzi) na początek. On wprawdzie kieszeń nadstawia nawet, gdy ma się skierowanie do poradni, ale wszystko Ci dokładnie wytłumaczy i badanie u niego jest wiarygodne (porównywałam z wykonanym gdzie indziej).

Tytuł:
PostNapisane: 04 sty 2007 22:06 
Nastolatek
Nastolatek

Katarzyna Olszewska napisał(a):
Czy to znaczy, że naszym dzieciom powinno sie robić usg 2x, przed i po cewnikowaniu?????

Właśnie dokładnie tak to powinno wyglądać. My robimy zawsze USG po badaniu urodynamicznym z maksymalnie wypełnionym pęcherzem i po mikcji. Wyniki znacznie się nieraz rózniły. Po wycewnikowaniu zaleganie znikało. Dr. Leśniak mówiła, że czasem się tak zdarza i wtedy nie można dopuszczać do przepełniania pęcherza.

Tytuł:
PostNapisane: 04 sty 2007 22:11 
Mistrz
Mistrz

max napisał(a):
Kasiu a może pojedź do Krolla prywatnie to on Ci wszystkie potrzebne badania zrobi od razu

Martek napisał(a):
Justynka dobrze radzi: jedź do Krolla (doniego bliżej od Was niż do Łodzi)

tak, Justynka dobrze radzi :D
Jak wpadam w histerię to zapominam o najprostrzych rozwiazaniach :oops:
Dzieki dziewczyny.

Tytuł:
PostNapisane: 04 sty 2007 22:13 
Administrator
Administrator

Hmmm... Ale to chyba nie jest normalna sytuacja, że mocz cofa się do nerek bez przyczyny...? W każdym razie nie można - IMHO - tłumaczyć tego pęcherzem neurogennym, bo oznaczałoby to, że dotyczy to każdego niezwykłego dziecka, a tak nie jest.

Tytuł:
PostNapisane: 05 sty 2007 00:28 
Mistrz
Mistrz

Badanie USG jamy brzusznej obejmuje i nerki i pęcherz ..... i inne narządy...... ;-) Dobrze jest - przynajmniej my tak to robimy - zrobić USG nerek i wypełnionego pęczherza , a później jeszcze raz samego pęcherza zaraz po mikcji - wtedy wyraźnie widać zaleganie moczu w pęcherzu.
Polecem w Warszawie Dr. Paruszkiewicza , kiedyś pracował w IMiDZ obecnie ma swój gabinet na Wiśniowej "URODYN"....... pełna diagnostyka urodynamiczna ( z wyjątkiem cystografii)- trochę drogo ale przychodnia robi też badania na kasę - kierowane przez niektóre warszawskie szpitale - niestety nie wiem , które... :?:

Tytuł:
PostNapisane: 05 sty 2007 17:30 
Mistrz
Mistrz

My również robimy USG przed i po mikcji

Tytuł:
PostNapisane: 05 sty 2007 22:13 
Mistrz
Mistrz

Ariccia napisał(a):
My również robimy USG przed i po mikcji

Dziewczyny, jaka ja jestem wsciekła......
Igor ma prawie 2 latka, a nikt mnie nie raczył poinformować o sposobie robienia usg u naszych dzieci [smilie=real mad.gif]
Ale czemu tu się dziwić, skoro kilka dni temu mój syn został zbadany neurologicznie(w końcu)za pomocą młoteczka i innych neurologicznych narzedzi.Dotychczas wielcy neurolodzy ( w tym znany profesor z Poznania) mieli młoteczki w oczach a diagnoza brzmiała:
łe on fika....
Tym razem w końcu usłyszałam, że Igor ma czucie w stopach (o czym wiedziałam, ale sie bałam, że może się mylę) :D
Inna dobra wiadomość - w poniedziałek jedziemy do Krolla.Bałam się, ze trzeba bedzie czekać dłużej, no i nie dam rady zrobić posiewu, ale Kroll powiedział, że jakoś damy radę bez :D

Tytuł:
PostNapisane: 05 sty 2007 23:28 
Administrator
Administrator

Katarzyna Olszewska napisał(a):
nie dam rady zrobić posiewu, ale Kroll powiedział, że jakoś damy radę bez

Jasne, widocznie kasy potrzebuje. :roll: Radzę zatem Kasiu, abyś podawała Igutowi od jutra osłonowo zwiększoną dawkę furaginy.

Tytuł:
PostNapisane: 05 sty 2007 23:32 
Mistrz
Mistrz

Martek napisał(a):
Radzę zatem Kasiu, abyś podawała Igutowi od jutra osłonowo zwiększoną dawkę furaginy.

ha... własnie zwiekszoną, czyli jaką? teraz bierzemy 2xpół, Igor waży 10 kg.
Zwiekszyć jeszcze?

Tytuł:
PostNapisane: 05 sty 2007 23:51 
Administrator
Administrator

Hmmm... Ja jestem odważna i podałabym Asi dokładnie dwa razy więcej. Skoro nie stwierdzono szkodliwego wpływu preparatu na płód to dziecku nie zaszkodzi. W każdym razie napewno dołożyłabym połówkę.

Tytuł:
PostNapisane: 06 sty 2007 12:33 
Mistrz
Mistrz

W szczecinie USG wykonyje sie "z marszu" n - bo to przecież pecherz neurogenny. W przypadku "naszego' nie wyobrazam sobie, żeby czekac na "przed mikcja" i po "mikcji" bo nie jest to mikcja w pełni samodzielna, tak nam powiedziano. I z tym sie zgadzam.

Tytuł:
PostNapisane: 06 sty 2007 17:03 
Nastolatek
Nastolatek

W przypadku dzieci cewnikowanych przed mikcją i po mikcji = z pełnym pęcherzem i po wycewnikowaniu.

Tytuł:
PostNapisane: 06 sty 2007 22:00 
Mistrz
Mistrz

Jednak czy inne badania nie wykażą tego samego tzn. ewentualnego refluxu? Własnie przed i po mikcji? u nas cystografią sprawdzany jest reflux , a USG ma na celu wykazać, czy są zalegania moczu( jak rozumiałam do tej pory - w pęcherzu). No ale tak sobie teraz myślę : zalegania? Po czym? Czy wykrywa się je także z nie wysiusianym pęcherzem?
czy otrzymujecie bardzo szczegółowy wynik po badaniu? U nas jest taki dość krótki -3-4 zdania (fakt, ze nie mamy niby problemów z tym zwiazanych ).

Tytuł:
PostNapisane: 08 sty 2007 03:00 
Nastolatek
Nastolatek

My w Poznaniu mieliśmy usg przy każdej wizycie u urologai też było z wypełnionym pęcherzemi i po cewnikowaniu, gdy są jakieś niepokojące zmiany lekarz daje skierowanie na cystografię lub wideo zależy gdzie mają jaki sprzęt i tam oczywiscie już badanie z kontrastem. Co do badania usg, to w opisie najczęsciej mamy wielkosć pecherza, zarys ścian, kształy, wielkosc nerek, kształt i jeśli są zalegania to wielkosc miedniczek nerkowych oraz czy są poszerzone moczowody i po cewnikowaniu też opis itp. Myślę, że usg jest podstawowym badaniem, by wykryć czy się coś złego zaczyna dziać, później urodynamika 2x w roku i cystografia minimum 1x w roku lub połaczoną wideourodynamika. Pozdrawiam

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]