Odbudowa osłonek mielinowych? Regeneracja rdzenia kręgowego? To możliwe...

Ciekawe artykuły, osiągnięcia medycyny.....

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Martek
Niezwykły
Niezwykły
Posty: 13315
Rejestracja: 02 maja 2005 12:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odbudowa osłonek mielinowych? Regeneracja rdzenia kręgowego?

#1 Post autor: Martek » 06 kwie 2006 16:17

Mózg pomoże kręgosłupowi
OKI 30-03-2006, ostatnia aktualizacja 30-03-2006 00:55

To był pierwszy ciepły dzień roku, Jacek nie mógł się doczekać końca lekcji. Kiedy wreszcie zabrzmiał ostatni dzwonek, beztrosko wybiegł na ulicę. Samochód nie zdążył zahamować. Jacek ma uszkodzony kręgosłup i jest sparaliżowany od pasa w dół. Ale jest szansa, że jeszcze będzie chodził, pod warunkiem że uda się odbudować jego osłonkę mielinową.

Osłonka jest rodzajem "tarczy" komórek nerwowych i przy okazji tworzy warstwę przewodzącą pomiędzy nimi impulsy. Nerwy wielu pacjentów po wypadku pozostają nietknięte, ale to właśnie brak osłonki mielinowej powoduje paraliż. Teraz Kanadyjscy naukowcy ujawnili wyniki badań, które udowadniają, że możliwe jest jej odbudowanie.

Testy przeprowadzono na szczurach: najpierw pobrano im z mózgów komórki macierzyste (czyli takie, które w drodze rozwoju różnicują się i mogą tworzyć dowolne tkanki), a następnie przeszczepiono je w miejsce uszkodzenia (stosując leki, które blokowały odpowiedź układu odpornościowego - inaczej organizm odrzuciłby komórki). W krótkim czasie zaczęły odbudowywać osłonkę mielinową.

Rezultaty były co najmniej zadowalające. Co prawda sparaliżowane szczury nie zaczęły nagle radośnie biegać w klatkach, ale wyraźnie poprawiła się ich koordynacja ruchowa, a poza tym znów mogły utrzymać ciężar swojego ciała na własnych kończynach. Jednak przed naukowcami jeszcze długa droga. Muszą między innymi zbadać, dlaczego u tych gryzoni, na których eksperyment przeprowadzono niedługo po wypadku, dochodziło do widocznej gołym okiem poprawy, a u tych, którym komórki przeszczepiono parę tygodni później, zmiany na lepsze były dość słabe.

A kiedy na kurację mogą liczyć ludzie? Najwcześniej jakieś pięć do dziesięciu lat po zakończeniu testu na zwierzętach. Ale jak pokazują wyniki - warto poczekać.

źródło: gazeta.pl-metro
Pozdrawiam serdecznie-Marta
Obrazek
Blog Asi - zapraszam

Renata
Mistrz
Mistrz
Posty: 4048
Rejestracja: 02 maja 2005 16:25
Lokalizacja: wybrzeże szczecińskie

#2 Post autor: Renata » 06 kwie 2006 23:55

Szkoda tylko, że te eksperymenty w przypadku urazów po wypadkach nie są tak samo sprawdzalne dla wady wrodzonej kręgosłupa :( Ale może jeszcze parę lat i...coś tu wymyślą.
U nas: RiW

Awatar użytkownika
Martek
Niezwykły
Niezwykły
Posty: 13315
Rejestracja: 02 maja 2005 12:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3 Post autor: Martek » 09 sie 2006 18:49

Ze świata nauki; 2006-08-09 [PAP]

Enzym wirusa grypy pomaga w regeneracji rdzenia kręgowego

Grupa naukowców pod kierownictwem Ronalda Schnaara zbadała działanie enzymu neuraminidazy na regenerację uszkodzonych nerwów rdzenia kręgowego.

Znanych jest kilkanaście inhibitorów regeneracji włókien nerwowych. W nieuszkodzonym mózgu lub rdzeniu kręgowym substancje te nazywane ARI (z ang. axon regeneration inhibitors) zapobiegają tworzeniu się niespecyficznych połączeń pomiędzy nerwami.

Wyeliminowanie ARI mogłoby przywrócić naturalne zdolności regeneracyjne nerwów.

Badania przeprowadzono na szczurach, którym usunięto nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego do ramienia. Uszkodzenia te odpowiadały urazowi splotu ramiennego u ludzi, który występuje często u uczestników wypadków motocyklowych. Następnie zwierzętom przeszczepiono do miejsca uszkodzenia nerwy pochodzące z tylnych kończyn.

Miejsce uszkodzenia przepłukiwane było trzema substancjami niszczącymi ARI, w tym neuraminidazą. Cztery tygodnie po przeszczepie i aplikacji enzymów, naukowcy wprowadzili do nerwów barwniki w celu określenia ilości zregenerowanych włókien nerwowych.

Badacze zaobserwowali, że dwukrotnie więcej nerwów uległo odbudowie u szczurów, u których stosowano enzym, w porównaniu ze zwierzętami z grupy kontrolnej

"Operacyjne przeszczepianie nerwów peryferycznych do rdzenia kręgowego do tej pory nie dawało zadowalających efektów, wykorzystanie neuraminidazy może przyczynić się do odzyskania sprawności przez uszkodzone połączenia nerwowe" - tłumaczy Lynda Yang, pierwsza autorka prezentowanej pracy.

Dr Yang sprawdza obecnie czy zregenerowane nerwy są w stanie przywrócić napięcie mięśniowe. Naukowcy badają także zastosowanie neuraminidazy w innych typach uszkodzeń rdzenia kręgowego.

źródło: esculap.pl
Pozdrawiam serdecznie-Marta
Obrazek
Blog Asi - zapraszam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nowości ze świata medycyny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika